Instrukcja bezpiecznej pracy przy obsłudze

ŚRUTOWNIKA

1.     Czynności przed rozpoczęciem pracy

• Maszynę mogą obsługiwać tylko osoby dorosłe, które zapoznały się z instrukcją.
  • Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy powinien zostać przeszkolony w zakresie bhp i przejść instruktaż stanowiskowy oraz zapoznanie z ryzykiem  zawodowym.
  • Przed włączeniem maszyny skontrolować czy wewnątrz lub na maszynie nie pozostawiono jakiś elementów montażowych lub narzędzi.
  • Pracownicy nieprzeszkoleni maja absolutny zakaz obsługi maszyny.

2.     Czynności w czasie pracy

• Przygotować odpowiednią ilość materiału do zasypania.
  • Podstawić odpowiedni pojemnik pod rynnę zsypową.
  • Napełnić kosz zasypowy odpowiednią ilością produktu.
  • Włączyć maszynę.
  • Po zakończeniu procesu rozdr4abniania wyłączyć maszynę.

3.     Zabrania się:

• Włączać maszynę przez osoby nieprzeszkolone do jej obsługi.
  • Wykonywać konserwację, czyszczenie i naprawy w czasie pracy maszyny, i jeśli maszyna nie jest dostatecznie zabezpieczona przed przypadkowym włączeniem.
  • Manipulować przy częściach ruchomych maszyny i wkładać rąk w otwory techniczne podczas pracy maszyny.
  • Mieszać produkt w koszu zasypowym przy pomocy rąk lub innych przedmiotów.

4.     Czynności po zakończeniu pracy

• Urządzenia odłączyć od źródeł zasilania i zabezpieczyć przed przypadkowym użyciem
  • Oczyścić, dokładnie umyć maszynę z pozostałości produkcyjnych.
  • Ułożyć w wyznaczonym miejscu używany sprzęt.
  • Uprzątnąć stanowisko pracy z odpadów.

5.     Uwagi końcowe

·        Każdy zaistniały wypadek przy pracy należy niezwłocznie zgłosić przełożonemu, a miejsce pozostawić w takim stanie, w jakim się on wydarzył

·        W razie wątpliwości, co do bezpiecznego wykonywania pracy natychmiast przerwać pracę i skonsultować się z przełożonym.

Zatwierdził: ………………………………………